Всички любители на пиърсинга със сигурност знаят, че традицията на поставянето на обеци е достигнала до нас през вековете от различни народи по света. В миналото поставянето на обеци на различни части на тялото не е било само за красота, а е бележело знатен произход, ранг в йерархията на племето или дори кралско потекло.
Един малко известен факт е, че за първи път се срещаме с флешовете някъде на границата между Австрия и Италия, в дълбоките снегове на Алпите. Там е открит известният Снежен човек Йоци, който е на повече от 5000 години, но мумифицираното му тяло е толкова добре запазено, че си личат пробитите му около 7 – 11 мм уши. Това е доказателство, че първите опити за пиърсинг в историята на човечеството са били именно на ушите.
Флешовете откриваме и в Древен Египет и то не къде да е, а в гробницата на Тутанкамон. Освен очевидните следи по ушите му, изобразени и на самия саркофаг, учените намерили в гробницата богато украсени тежки флеш обеци, както и късче дърво широко около десет милиметра, което може би са използвали за разширител.
Древната история на флешовете продължава с Буда – знатен принц, който след време се отказал от богатството си, но следите по ушите му си останали. Високия му статут на кралска особа, налагал флешовете на Буда да бъдат златни, инкрустирани със скъпоценни камъни и изключително тежки, заради което разтягането било наистина огромно. Като знак на признателност към саможертвата на принца, който се отказал от цялото си богатство в името на духовното, навсякъде е изобразен с разтегнати уши, но без накити.
Можем да се върнем и много по назад във времето към жителите на Великденските острови, които до появата на християнските мисионери, също носили флешове по религиозни, културни и дори чисто естестични причини. Доказателство за това са не само огромните каменни статуи с разтегнати уши, разпръснати навсякъде из острова, но и почти всяка една скулптура, останала от този отдавна изчезнал народ. Според изображенията, разтягането се е извършвало с разширители и тунели направени от кост на акула.